Kontaktujte nás: + 420 605 720 581

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec Mariánský známý i pod označením Silybum Marianum spadá do čeledi Hvězdnicovitých rostlin. Vždy se o této léčivé bylině hovořilo ve spojitosti s léčbou jaterních onemocnění. Zmínky o ozdravných metodách jsou starší jak 2000 let, takže se jedná o prověřenou rostlinu s pozitivními dopady na celkovou regeneraci a posílení jater.

 

Historie o indikaci ostropestřece

 

Ostropestřec byl využíván římským léčitelem Pliniusem, který se o této bylině zmiňoval ve svých spisech s kladeným důrazem na podporu odtoku žluči. V neposlední řadě se objevuje i na seznamu předních léčivek světoznámého léčitele 17. století pana Nicholase Culpepera.

 

Výskyt ostropestřece

 

Výskyt ostropestřece je velmi rozsáhlý. Od ranného středověku se dal trhat po celé Evropě a následně se začal pěstovat na všech obydlených světadílech. Největší pozornosti se dočkal v 16. století, ovšem až o 400 let později se neměčtím vědcům podařilo izolovat látku silydanin a silychristin.

 

Historicky doložený původ však spadá pod oblast Středomoří, Severní Afriky a Asie. V České republice roste i divoce na rumištích popřípadě kamenitých strání. Nejvíce se mu daří v oblastech s nadmořskou výškou nepřekračující 700 metrů.

 

Ostropestřec mariánský a jeho popis

 

Jedná se o statnější bodlákovitou rostlinu dorůstající délky mezi 20 až 200 centimetry. Tělo tvoří větvená lodyha s ostře zubatými listy tužšího a zároveň lesklého charakteru. Poznávacím znamením se pak stává bíle skvrnitý líc. Na zákrovních listech si nelze nepovšimnout dlouhých trnů stejně tak, jako červenofialového zbarvení květu, který je ve výjimečných případech i bílý.

 

Plody nazývající se nažky dosahují velikosti 6-7 milimetrů a jsou zdobené chmýřím sestávajícího z malých chloupků. Na stráních kvete od července do září a sbírá se pro drogu hořké chuti bez znatelnějšího zápachu.

 

Jak se ostropestřec mariánský pěstuje

 

Pokud si ostropestřec nechcete kupovat, ale dáváte přednost vlastní výrobě, lze si jej celkem snadno vypěstovat. Stačí si sehnat jeho semena a a učinit výsev nejlépe do hlinité půdy s dobrou propustností. Pokuste se jeho setí orientovat do míst s dostatečným přísunem slunečního svitu na dobře chráněném stanovišti. Vápenitá nebo neutrální půda je pro pěstování absolutně nejlepší volbou. Za všech okolností se vyvarujte kyselému prostředí, kde se mu dařit nebude.

 

Výsev provádíme na začátku dubna do ideální hloubky okolo 3 centimetrů. První klíčky se pak objeví cca po třech týdnech trpělivého zalévání. Z důvodu jednoletého až dvouletého zařazení nelze v prvním roce očekávat sklizeň, ta se objeví až v druhém roce. Rostlina získá bodlinaté listy s výraznými bílými žilkami a teprve až na konci června lze očekávat krásně zbarvený červenofialový květ.

 

Při sklizni nezapomeňte na rukavice, ať se nepopícháte o jeho trny. Ostropestřec zavěste paličkami k zemi a vyčkejte na řádné dozrání. Pod rostlinu dejte papír, jelikož v tomto procesu vypadávají semena, kterých by byla škoda. Ostatní jednoduše vymlátíte.

 

Léčivé účinky ostropestřece mariánského

 

Ostropestřec mariánský překvapuje přes dvě tisíciletí svými nesmírně blahodárnými účinky na lidský organismus, pro které je doporučován i aktuálními seriózními léčiteli, doktory a homeopatiky.

 

Zmírňuje průběh jakékoliv nemoci od zánětů, cirhózu, žlučových kamenů až po rakovinu a velmi často se doporučuje k preventivní aplikaci k posílení odolnosti imunitního systému.V případě onemocnění se o užívání a dávkování poraďte se svým lékařem.

 

Efektivně podporuje činnost jater, které nás zbavují toxických látek a jsou v současném světě plném jedů silně zatěžována. Napomáhají filtrovat nasycené tuky, syntetické látky, alkohol a barviva společně s konzervanty. Podporuje tedy regeneraci jater a ty jsou pak vlivem dobrého stavu schopna chránit organismus před onemocněním.

 

Kromě jaterní podpory se užívání doporučuje i při regeneraci cév nebo při onemocnění křečovými žilami, onemocnění žlučníku, dvanácterníku nebo sleziny. V neposlední řadě pak zmírňuje negativní dopady léčby chemoterapií a při psychickém vyčerpání. V lidovém léčitelství se pak doporučuje k podzimní detoxikaci organismu.

 

Ostropestřec mariánský a účinné látky

 

Ostropestřec mariánský je z třetinového zastoupení tvořen bílkovinami a další třetinu vyplňují rostlinné oleje jako je kyselina linolová a celá řada dalších prokazatelně blahodárných nenasycených mastných kyselin. Nebezpečné látky s opačným dopadem na lidský organismus se pak objevují u žluklé byliny, takovou raději nepoužívejte a vyhoďte jí. Ostropestřec mariánský obsahuje biogenní aminy, tyramin, histamin, aminokyseliny, kvercetin, vitamín E a jednoduché cukry. Ve výčtu nesmíme zapomenout na nerozpustný silymarin, který je v léčivce zastoupen až v 6% podílu.

 

Olej z ostropestřece mariánského

 

Z ostropestřece získáváme jemně nahořklý olej, k jehož výrobě je zapotřebí za studena vylisovat velké množství semen. Při domácí výrobě se velmi často přistupuje k maceraci drcených semen ve slunečnicovém oleji.

 

Tinktura z pupenů ostropestřece

 

Efektivnějších výsledků dosáhnete získanou tinkturou přímo z pupenů, kde se soustřeďuje největší síla a účinky léčivých látek. Tinktura je z homeopatického hlediska nejsilnější prostředek k rychlé detoxikaci a regeneraci jater.

 

Konzumace semen

 

V lidovém léčitelství jsou popsány způsoby žvýkání drcených semen. Pravidelná každodenní konzumace nasekaných semen se dokáže postarat o efektivní pročištění trávicího ústrojí. Je nutné semena žvýkat dostatečně dlouho, aby se z nich uvolnily všechny důležité látky.

 

Ostropestřec mariánský se používá k oplachům, ozdravným koupelím a v neposlední řadě i k výrobě nálevů pro lepší trávení.

 

Několik zajímavostí o ostropestřeci závěrem

 

Ostropestřec mariánský se v minulosti těšil velké oblibě a v některých oblastech světa se výtažky z něj podávaly k léčbě a tlumení příznaků malárie. Ve 20. století byl učiněn objev, že látka silybin působí jako efektivní protijed při otravě muchomůrkou zelenou, musí být však podán nitrožilně. Studia byla provedena v Německu, kde se v průběhu sledovaného období otrávilo na 205 lidí. 189 lidí bylo léčeno standardně s úmrtností okolo 25 %. 16 lidí dostalo aktivní látku a nezemřel nikdo.

 

Otevřete svou mysl přírodním zákonům a objevte kouzlo léčivých rostlin, které jsou na naší planetě od nepaměti.

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Tento eshop je provozován firmou PROMOPRODUCE CZ, s.r.o., Navrátilova 1421, Nové Město, 110 00, Praha, IČ 28772113, DIČ: CZ28772113, zapsaný v obchodním rejstříku C 218077 vedená u Městského soudu v Praze od roku 1999. email: info@lifestar.cz, tel: +420 722 470 188